Toro
TORO WORKMAN UTX i gruppen  hos Mera Maskin Göteborg Aktiebolag (TW-UTX)
TORO WORKMAN UTX
TORO WORKMAN UTX
  • Översikt
  • Information
Artnr: TW-UTX

Toro Workman UTX är ett okomplicerat fyrhjulsdrivet arbetsfordon som är byggt för att klar av de tuffaste utmaningarna utan att kompromissa med prestandan. Med den kraftfulla 3-cylindriga Yanmar dieselmotorn med 25 hk och den bekväm servostyrning tar du dig fram nästa var du vill under årets alla årstider. Utrustad med ROPS, framlysen, servostyrning, diffspärr både fram och bak. Individuellt oberoende främre och bakre fjädring, CVT och turfdäck. Lastkapacitet 545 kg.

Toro Workman UTX har kraften som krävs för att att utföra de alla krävande arbetsuppgifterna såsom att t ex  ploga genom snödrivor utan att förlora kontrollen över hastighetsregleringen eller ljudnivån vid arbete i känsliga områden. För att höja standarden ytterligare är Workman UTX utrustad med ett integrerat plogfäste, servostyrning, blinkers, bromsljus och ett ljuddämpare och ett slitstarkt uretanbehandlat flak.

Uthållighet av kommersiell standard

Toro Workman UTX har en gedigen och hållfast stålram som har integrerats med ett plogfäste och kommer med fyrhjulsdrift som tillval. Tack vare både främre och bakre differentiallås, rejäla stötdämpare och bussningar finns det ingen utmaning som Workman UTX inte klarar av. 

Inget jobb är för stort för Toro Workman UTX

Bogseringskapacitet på 907 kg, 25 % mer lastkapacitet än konkurrenterna och två standardmottagare på 5 cm (fram och bak) gör det möjligt för Workman UTX att hantera alla slags jobb. 

Komfort under hela dagen och hela säsongen 

Välj till en bekväm förarhytt som tillval med klimatkontroll som klarar av alla väderlekar. 

Mångsidig prestanda 

Toro Workman UTX har byggts för att kunna arbeta i många olika miljöer. Den har LED-strålkastare av standardtyp, blinkers, varnings- och bromsljus och har konstruerats för att kunna hantera snö- och isiga förhållanden m a o ett kraftfullt året-runt-fordon. 

Precisionskontroll

Det patentskyddade systemet gör det möjligt att applicera exakt rätt mängd kraft för jobbet du ska utföra, oavsett önskad körhastighet. Detta kan innebära ett lägre varvtal/min, vilket leder till lägre bränsleförbrukning och en lägre ljudnivå. Alternativt ett högre varvtal/min för mer kraft för att ploga snö eller lasta tungt.

Den är inte väggodkänd i standardutförande utan registrerad som motorredskap klass 2, hastigheten till 30 km/h (kostnad för det tillkommer).


Kundomdömen

TORO WORKMAN UTX

Ring för pris

Se fler varor

Toro
TORO GREENSMASTER 3400 TRIFLEX
Greensmaster 3400 TriFlex, trippelgreenklippare med 23.5 hk Kubota vattenkyld dieselmotor. St...
0 kr
Toro
TORO GROUNDSMASTER 4100-D/4110-D
Användarvänlig och smart designRotorklipparna Groundsmaster 4100-D/4110-D för stora...
0 kr
Toro
TORO GRANDSTAND REVOLUTION
ELEKTRISKA TORO GRANDSTAND REVOLUTION
Helelektrisk/batteridrivenBekväm förarplattform m...
0 kr
Toro
TORO PROLINE H600
Rotorklippare med direktuppsamling
Rotorklippare för proffsanvändare113 cm klippbreddDi...
0 kr